Arctic Cat Catalyst 600 RXC - Kokemuksia ja kisavalmisteluita
Kirjoittaja: Sami Ravi #51
Allekirjoittaneella on nyt varmaan tämän maan eniten kilometrejä alla Catin uudella Catalyst mallilla. Kilometrejä on 2024-mallilla vajaa 6000 ja endurokausia kaksi.
2024-mallit saatiin melko myöhään, elettiin helmikuuta. Aikaa laitteeseen tutustumiseen ja laittoon ennen Taivalkosken enduroon lähtöä jäi kaikki neljä päivää. Joten muuta ei tehty kuin arvattiin alustaan jonkinlainen simmi, vaihdettiin matalampi korotuspala tankoon ja keulaan jouset, sekä sukset. Kaveri kävi ajamassa parikymmentä kilometriä sisäänajoa ja perjantaina sitten lähtö Taivalkoskelle. Sen verran pelihermo itsellä petti, että kävin kuitenkin illalla hotellin pihasta ajamassa pienen lenkin ja vastaus huoltomiehen kysymykseen tuntemuksista oli ”aivan helvetin hyvä”. 60 km ajettuna minulla oli varmasti katsastuksen vähiten ajettu kelkka. Tuloksena kylmiltään uran paras sijoitus, olisiko ollut Masters-luokan 7. Keulan todettiin vaativan jäykemmän simmityksen, mutta alusta ei ollut kaukana.
Kausi ajettiin, podiumpaikka jäi saavuttamatta vaikka tulokset hyviä olivatkin. Kemijärvellä tuli keskeytys kakkospaikalta viimeisellä EK:lla etupukin yläakselin katkeamisen takia, joka kirveli siinä hetkessä jonkin verran, mutta vauhti muuten vaikutti hyvältä ja kelkka sopi erittäin hyvin itselle. Retkiäkin tuli heitettyä ja kamppeen todettiin sopivan siihenkin erittäin hyvin. Muutama heikko paikka ekalla kaudella löytyi, mutta sama ongelma on aina kokonaan uuden mallin kanssa. Kesällä nämä paikat vahvistettiin ja talvella 2025 ei ongelmia enää ollut. Pieni säätöjen hierominen ja ehkä (?) kuljettajan kehittyminen toivat tulokseksi tynkäkaudella 2025 Masters luokan voiton ja Lieksan endurosta uran ensimmäisen podiumpaikan joka oli suoraan 1.
Nyt kaudelle 2026 pyysin vanhoille päiville vielä mahdollisuutta päästä Pro-luokkaan kokeilemaan vauhtia ja sellainen myös myönnettiin. Vanha sotaratsu alkoi olemaan jo melko paljon ajettu, joten kilpuriksi hankittiin Behmin Jonilta hänen edellistalven 2025-malli jossa mittarissa on alle 1000 km ja joitain parannuksia jo valmiina. Edempänä on tarkoitus käydä läpi kohteita joita tällaiseen laitteeseen on syytä käydä läpi kilpailukäyttöön tai miksei myös reippaaseen reittiajoon.
Alusta
Kokemuksen mukaan alustaan on syytä tehdä muutama parannus. Etupukin yläakseli on vaihdettava vahvempaan ja telatunneli pitää vahvistaa etupukin kiinnityksen kohdalta. Tämän lisäksi taka-akselin muoviholkit vaihdetaan alumiinisiin ja telankiristimien kiinnitykset vahvempiin. 2025-mallien liukurungot ovat kestäneet hyvin ilman muutoksia, joten niille ei tässäkään kohtaa tehty mitään.
Ajan vakioiskunvaimentimilla, joten näihin asennettiin oma simmitys mitä hierottu tässä muutaman talven aikana ja keulaan vaihdettiin lisäksi jouset. Suksiksi valittiin C&A XT mallit mutta näistä ei vielä itsellä ole kokemusta, koska olen ajanut tähän asti BX-mallilla.

Runko
Etupukin kiinnityksen vahvistamisesta olikin jo puhetta. Tämän lisäksi vakaajan kiinnityskorvat vahvistetaan, nämä katkeksi minulta 24 mallissa ja on tiedetty ongelma maailmallakin. Tässä yksilössä kiinnitys oli vastaava kuin aiemmassa, mutta ainakin 858 koneisia RXC malleja on olemassa jo tehtaalta paremmin tehdyllä kiinnityksellä. Tämän kestävyydestä ei ole vielä pitkää kokemusta, mutta varmasti ainakin parempi kuin aiemmissa. Hitsasin latat vahvikkeeksi kuten entisessäkin, eikä ongelmia ole ollut.
Iskunvaimennintornien kohdalle on myös laitettu kulmavahvikkeet, koska poikkiputkia on sillointällöin katkennut. Tosin suurin syy tähän lienee liian löysä keula ja siitä seuraava pohjaaminen, mutta koska kelkka on jo purettu niin pitkälle, on sama laittaa ne tässä kohtaa.
Lisäksi lisättiin pari holkkia ja hieman lisää niittejä muutamiin kohtiin. Starttimoottori ja akku poistettiin samalla kertaa; painoa lähtee näillä yhteensä 9.8kg.



Moottori
Kummastakin moottorista olen tarkastanut kampiakselin suoruuden, kummassakaan ei ole ollut tämän suhteen moitittavaa joten ehkä tästä eteenpäin tämäkin kohta voidaan jättää tekemättä.
APV-vaijereiden oikea säätö kannattaa tarkistaa, se ei ole ollut tehtaalta kohdallaan kummassakaan.
Voimansiirto
Remmiveto on kestänyt hyvin, vaikka olin hieman skeptinen sen suhteen tässä käytössä. Olen vaihtanut remmin aina vuoden, eli noin 3000-3500km välein varmuuden vuoksi vaikkei siinä ole näkynytkään mitään vikaa. Tehdas taitaa antaa vaihtoväliksi 5000km. Hihnoja ei ole katkennut yhtään, voimansiirtoon on tehty pieniä säätöä ja tähän löytyy aika hyvää budjettiratkaisua Lake-Importilta helixin ja kytkimenjousen muodossa. Helixin ruuvit on syytä vaihtaa parempiin heti ensi irroituksella, koska alkuperäiset ruuvit ovat todella pehmeää materiaalia.
Omassa on lisäksi säädettävät Daltonin kytkimenpainot ja Speedwerxin kytkimen kansi, nämä asennetaan myös uuteen. Käytin kytkimen tasapainotuksessa tuon uuden kannen kanssa, mutta heittoa ei ollut siltikään kuin muistaakseni gramman verran, joten voi olla että uudesta tämä jätetään kokonaan tekemättä.
Varusteet
Uutukaiseen tuli lisäksi alkuperäinen koko pohjan peittävä kuituinen pohjapanssari ja jarrun/vetohihnan suojat lisäksi. Vaikuttaa hyvältä tuotteelta ja istuvuus on priimaa. ROX kahvasuojat, matalampi korotuspala ja puolikorkea lasi olivatkin jo valmiiksi paikallaan. Myös jarrulevyksi oli vaihdettu SX-mallin kelluva levy, tämä sama on minulla myös vanhemmassa pelissä. Pidentää jarrupalojen ikää ja pitää jarrukahvan tuntuman parempana kuin vakio.
Jalkakotelot ovat sivullepäin avonaiset ja tämä ei ainakaan itselle oikein sovi. Vanhaan tein vain vinoputket, mutta uuteen oli jo valmiiksi asennettu leikatut/kantatut pellit jotka saavat jäädä paikalleen.






Yhteenveto
Kaiken kaikkiaan laite on istunut kyllä omaan käteen loistavasti ja kun muutama heikko paikka löydettiin ja vahvistettiin on kampe pelannut ilman mitään ongelmia. Alustaa ja voimansiirtoa toki hierotaan aina pikkuhiljaa ja yritetään saada vielä paremmaksi, mutta nyt kuitenkin tuntuu siltä että vauhtia pitää löytää jostain muualta kuin laitteesta. Minulta löytyy hyvää säätöä alustaan monenlaiseen käyttöön ja keulan jousia löytyy myös nettikaupasta. Teipparit.com tekee uuteen vielä tarrasarjan, sen jälkeen silläkin joutaa jo testeille. Seuraillaan talven mittaan mahdollisesti miten kulkee ja löytyykö muuta päivitettävää.